ALES EŞİT AĞIRLIK NASIL ÇALIŞILIR?

yazan YAZAR

Ales Eşit Ağırlık 1

ALES Eşit Ağırlık nasıl çalışılır, ALES eşit ağırlık puan katsayıları nelerdir gibi sorulara  cevap vermeden önce ALES hakkında kısa bir bilgilendirme yapalım.

Sınava dair sorularınızı sormak ve son durumları anlık takip edebilmek için bizi, burayı tıklayarak ➞ İnstagram’dan takip edebilirsiniz.

Bu arada ALES’ ten 90+ almış olan (92) öğrenci arkadaşımızın deneyimini buradan okuyabilirsiniz.

ALES Nedir?

ALES açılımı itibariyle Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı’dır.  Yılda üç defa yapılmakta olan lisansüstü eğitim ve akademik kadrolara; araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman vb. yerlere girmek isteyen adayların girmek zorunda oldukları önemli bir sınavdır. Ayrıca doktora yapmak için aranan şartlardan bir tanesi de ALES puanıdır. ALES sınavı 50 sayısal 50 sözel olmak üzere toplam 100 sorudan oluşmaktadır.

ALES Kaç Dakika?

Sorulan 100 soru için verilen süre 150 dakika yani 2,5 saattir.

Aşağıda yer alan yazımızla ALES sayısal kısmına nasıl çalışılması gerektiğini okuduktan sonra Anasayfadaki kategorilerden size yardımcı olacak dersleri 2-3 dakikalık okuma süresinde okuyup sonra o derse çalışmanızı tavsiye ederiz.

ALES Eşit Ağırlık Nedir?

ALES EŞİT AĞIRLIK, eşit ağırlık bölümü üzerine akademik olarak ilerlemek veya lisansüstü eğitim almak isteyen bireylerin ilgili kurumlara başvurularında bireylerin sahip olması gereken ALES puan çeşididir.

ALES puanları verilirken doğru sayılarının katsayı puanları aşağıdaki gibidir.

-ALES Eşit Ağırlık Puanı: 0,50 (Sayısal) – 0,50 (Sözel)

-ALES Sayısal Puanı: 0,75 (Sayısal) – 0,25 (Sözel)

-ALES Sözel Puanı: 0,25 (Sayısal) – 0,75 (Sözel)

ALES puanınızı buradan hesaplayabilirsiniz.

ALES sınavının diğer bölümlerine de nasıl çalışıldığını okumak isterseniz sol tarafta bulunan kenar çubuğunu inceleyebilirsiniz. Bu siteye mobilden girmiş olan siz değerli okuyucularımız için kenar çubuğu sayfaların en altında yer almaktadır.

ALES EŞİT AĞIRLIK ÇALIŞIRKEN YAPILMASI GEREKENLER

 • Kurum için Puan Araştırması Yapın
 • Çıkmış Soruları Çöz
 • Sayısal Sözel Dengesini Koru
 • Bolca Deneme Çöz
 • Mantık için Özel Çalışma Yap

 

Ales Eşit Ağırlık 2

 

 • İlgili Bölüm ve Kurum için Puan Araştırması Yapılmalı

Bölümler ve kurumların puan skalaları farklılık gösterebilmektedir. Bundan dolayı öncelikle, kişi kendisine lazım olan puanı araştırıp belirlemelidir. Bunun sonucunda kişi lazım olan puana göre kaç net yapmalı çalışma programı nasıl olmalı hatta gerekirse özel çalışma destekleri alması gerekli mi değil mi tespit etmelidir.

 • ALES Eşit Ağırlık Konu İçeriğini İncele

Burada kişi önce sınav paralelinde sorumlu olduğu konuları saptamalıdır. Kendisinin eksik olduğu veya halletmiş olduğu konuları belirlemelidir. Genel olarak sayısal bölüm  konuları  mat 1 diye ifade edilen temel kavramlar, asal çarpanlar vb. geometri açılar ,üçgenler, çember, vb. ve son olarak da sayısal mantık sorularından oluşmaktadır.

Burada türev, integral, limit vb. mat 2 konuları yer almamaktadır. Mat 1 diye ifade edilen bu konular, temeli zayıf bireyler için detaylı konu çalışması gerektirirken ; temeli sağlam bireyler için ise soru ile hızlanmaları gerektirdiğini ortaya koymaktadır.  Sözel bölüm konuları ise ağırlıklı paragraf olmakla birlikte sözel mantık konuları da yer almaktadır. Kişi bu konulara göre kendini test etmeli durumunu belirlemelidir.

 • ALES Eşit Ağırlık için Uzmanından Tavsiye !

Kişi konu incelemesi yaparken kendi temelinin sağlam olduğu konuları belirlemelidir. İleride konu çalışması için plan hazırlarken bu değerlendirmeyi göz önünde bulundurmalıdır.

 • ALES Eşit Ağırlık için Seviyeye Göre Plan Hazırla

ALES’ e hazırlanan kişilerde geçmiş bilgilerine göre seviye farklılıkları görülmektedir. Yani kişi yukarıda da belirttiğimiz gibi kendi temelinin durumuna göre plan oluşturmalıdır. Örneğin temeli çok sağlam olan birey 20-30 ALES deneme sınavı ile istediği puanı alabilir. Temeli zayıf olan bireyler ise muhakkak daha fazla deneme sınavı çözmelidir.

Konu çalışması yaparken kimi öğrenciler konuya bakmadan ilgili konuya hakimken kimi öğrencilerde ise konuyu çalıştıktan sonra oturtması gerekebilir. Burada referans noktası bireyin kendi seviyesine uygun plan program hazırlayıp uygulamasıdır.

Plan hazırlama sürecinde yardım almak isterseniz konu mu çalışılmalı deneme mi çözülmeli hangisi yapılırsa başarılı olunur gibi sorularınızı bizlere aşağıdaki yorumlardan veya iletişim kısmından ulaştırabilirsiniz.

 • ALES Eşit Ağırlık için Uzmanından Tavsiye !

Öğrenci ALES Eşit Ağırlık puanına her iki bölümde (sayısal ve sözel) eşit olarak etki etmektedir. Kişi çalışma planı hazırlarken kendisini sadece bir bölüme endekslememeli, kendisini her iki bölümden maksimum düzeyde faydalanacak şekilde hazırlamalıdır.

Ales Eşit Ağırlık

 

 • ALES Eşit Ağırlık için Bol Bol Soru Ve Deneme Çöz

Tüm sınav çalışmalarının vazgeçilmez ilkelerinden bir tanesi soru ve deneme çözümüdür. ALES sınavı aynı zamanda bir süre sınavıdır. Kişi sorular ve denemeler ile çok çok pratik yapmalı ve hız kazanmalıdır. Unutulmaması gereken önemli parametre ise birey yapamadığı soruların çözümünü mutlaka öğrenmeli ve çözüme bakmadan anlayarak yeniden çözmelidir. Genel olarak çözülen soruların ÖSYM çıkmış sınav sorularına yakın olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü sınav çalışmasında kişiye en gerçek rehber ÖSYM çıkmış sorulardır.

 • ALES Eşit Ağırlık için Uzmanından Tavsiye !

ALES Eşit Ağırlık için soru çözümünde referans olarak çözülmesi gereken sorular ÖSYM çıkmış sorulardır.  Özellikle son yıllarda çıkmış olan soruları sadece çözmek yeterli olmamakla beraber analiz etmek ve ÖSYM ’nin soru mantalitesini anlamak lazımdır.

Deneme sınavı seçimleri de çıkmış sınav sorularına paralel olmalıdır. Çıkmış ALES sınav soruları süre tutularak deneme şeklinde çözülmeli ve sınav provası yapılmalıdır. Yapılamayan çıkmış sınav sorularının çözümleri internetten izlenmelidir.

Çıkmış ALES sınavlarının çözümleri bu gibi youtube sitelerinden video izlenerek de sağlanabilir. Eşit ağırlık bölümü soru çözümü çalışması yapılırken yakınınızdaki öğrenci arkadaşlarınız ile soruları ve cevapları detaylı olarak inceleyip analiz etmeniz iyi olacak ve soruyu ezberletecek seviyede kavratacaktır. Problem soruları için ise kişi muhakeme yeteneğini çok iyi kullanmalıdır. Özellikle uzun problem sorularında verilen bilgiler tek tek yazılmalıdır.

Beynin yanılma payını minimum seviyeye indirmek için basit işlemler bile mümkünse yazarak yapılmalıdır. Çünkü basit işlemleri zihinden yapmak sınav heyecanı ile bazen yanlış yaptırabilir. Sözel bölüm soruları için  günlük 10-20 adet paragraf soru çözümü yapılmalı ilerleyen zamanlara doğru artırılmalıdır. Buradaki günlük çözülecek soru sayısı kişinin kendi seviyesine göre değişir. Kendine göre bu soru sayısını belirlemelidir.

Ales Eşit Ağırlık 3

 

 • Sınavda Sayısal ve Sözel Dengesi Kurulmalıdır

Sınav esnasında zaman yönetimi ALES eşit ağırlık bölüm öğrencileri için çok daha önemlidir. Sayısal ya da sözel bölümün zor soruları ile inatlaşmak yerine her bölümden kolay olan sorular çözülmelidir. Kalan sürede geçmiş bilgileri doğrultusunda kendisine hangi bölümde güveniyor ise  o bölümdeki çözmediği soruların çözümüne geçmelidir. Çünkü her iki bölümde (sayısal ve sözel) ALES eşit ağırlık puanı için aynı oranda etki etmektedir.

 • Geometri için Özel Çalışma Yapılmalı

Geometri dersinden sınavın sayısal bölümü içinde yaklaşık 7-8 soru sorulmaktadır. Bir sorunun bile önemi bu kadar fazlayken geometrideki soru sayısı ciddi bir rakamdır. Kimi öğrencilerin yaptığı gibi geometri yapmasam da olur algısından kurtulmalıdır. Çünkü son zamanlarda ÖSYM geometri kısmındaki sorularda zorlamamaktadır.

Geometrinin konuları tek tek gözden geçirilmeli. Eksik konular kapatılmalıdır. Özellikle katlama soruları ve katı cisimler konusunda soruların hayal edilebilmesi oluşan şeklin zihinde canlandırılması, farklı açılardan bakılması ve sonrasında sorunun çözümüne geçilmesi gerekmektedir.

 • Sayısal Mantık ve Sözel Mantık için Özel Çalışma Yap

Sayısal mantık ve sözel mantık soruları bireylerin ALES sınavına kadar pek karşılaşmadıkları soru tarzları ile oluşturulduğu için bu soru tiplerini öğrenci, ÖSYM çıkmış sınav sorularından incelemelidir. Bu inceleme neticesinde kişi kendi durumuna göre gerekli ise konu çalışması ya da öğretmen desteği alması gerekebilir.

Ayrıca Sayısal mantık soruları zaman kaybettirmeye yönelik hazırlanan sorulardır. Bu soru çeşidinden birey günlük minimum 5-10 civarı çözerek pratik kazanabilir. Bu sorularda soruyu anlamak ve verilenleri anlaşılır şekilde not almak çok önemlidir. Öğrenciler işlem kabiliyetlerinden daha çok anlama ve dikkat kabiliyetleri sınanır.

Dersleri itibariyle benzerlik taşıyan anasayfada yer alan Matematik ,Geometri ve Türkçe bölümlerine bakarak istediğiniz konuya nasıl çalışılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Soru, görüş ve önerilerinizi yorum ve iletişimden iletebilirsiniz.

Unutulmamalıdır ki ALES Bilgiden çok Hız sınavıdır!

BAŞARILAR…

Yorum Bırakın

Bunlar İlgini Çekebilir